NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: biuro@kotlygrzejniki.pl

Dlaczego grzejnik hałasuje – kiedy wezwać usługi hydrauliczne?

nowy grzejnik regulowany przez hydraulika

Stukanie, buczenie i brzęczenie w grzejniku – znasz to? Takie hałasy drażnią, nie pozwalają spać. U nas dowiesz się, dlaczego szumi w kaloryferach i kiedy należy wezwać usługi hydrauliczne, a kiedy możemy poradzić sobie sami z usterką. Sprawdź nasze porady i spróbuj rozwiązać problem.

Stukanie w grzejnikach – prawdopodobne przyczyny

  • Złe ciśnienie w instalacji CO – stukanie w grzejnikach może być spowodowane przez nieodpowiednie ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania. Wysokość ciśnienia kontroluje pompa obiegowa centralnego ogrzewania. To ona steruje obiegiem wody w instalacji. Nagłe zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia wpływa na działanie grzybka zaworu. Grzybek ma wbudowaną sprężynę, która rozpręża się i kurczy pod wpływem ciśnienia. To ona powoduje stukanie. W przypadku zainstalowania zbyt mocnej pompy, ciśnienie w całej instalacji będzie wysokie. Każda instalacja powinna być wyposażona w zawory podpionowe, których zadaniem jest regulacja ciśnienia w pionach, jeśli jednak ich nie ma, powinniśmy zamontować specjalny zawór upustowy. Należy go zamontować tuż za pompą, będzie się otwierać w momencie, gdy ciśnienie w instalacji będzie zbyt duże.
  • Ciało obce w instalacji – stukanie może wywoływać ciało obce w instalacji. Pod wpływem zmiany ciśnienia porusza się po całej instalacji, przy czym wydaje różne dźwięki, uderzając w ścianki. Niestety z wyjęciem ciała obcego z instalacji nie poradzimy sobie sami, aby rozwiązać ten problem, musimy skorzystać z usług hydraulicznych.

klucze hydraulika

  • Zapowietrzenie grzejników CO – jest to kolejna przyczyna powstawania uporczywego stukania w grzejniku. Warto wspomnieć, że przy zapowietrzeniu, grzejnik będzie zimny w całości lub w połowie. Możemy go odpowietrzyć poprzez poluzowanie górnego wkrętu w grzejniku do momentu stałego przepływu wody.
  • Stukanie na wysokości mocowań – przyczyną może być obluzowanie mocowania kaloryfera. Aby rozwiązać ten problem, należy zdjąć grzejnik, a na uchwytach zamontować specjalne elastyczne podkładki.
  • Rozszerzanie się materiału – tutaj mamy uporczywe stukanie szczególnie w przypadku instalacji starszego typu. W wyniku rosnącej temperatury metal napręża się, nie ma możliwości przemieszczania i uderza o mocowania lub przepusty w ścianach, co powoduje charakterystyczny hałas. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest poszerzenie przejść przez ściany, dzięki temu rury będą miały więcej miejsca.

Dlaczego szumi w grzejnikach?

Szum nie jest tak uciążliwy, jak stukot, ale również przeszkadza. Gwałtowny szum w grzejnikach może nas przestraszyć, że coś złego dzieje się z całą instalacją. Najczęstszą przyczyną szumu w kaloryferach są gazy lub zbyt duża prędkość wody w instalacji. W przypadku nazbierania się gazów należy odpowietrzyć całą instalację.

Jeżeli chodzi o zmianę prędkości wody, należałoby zamontować elektroniczną pompę obiegową co lub zawór nadmierno-upustowy, o którym wspominaliśmy wyżej.

Jak zapobiegać powstawaniu stukania i szumienia w grzejnikach?

Tutaj warto zadbać o systematyczne odpowietrzanie grzejników, zamontowanie grzejników ze wbudowanymi odpowietrznikami lub wymianę instalacji grzewczej z barierą antydyfuzyjną, która nie przepuszcza tlenu i innych gazów do obiegu. Pamiętajmy również o czyszczeniu i płukaniu instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu kamienia w instalacji, tym samym minimalizujemy ryzyko wystąpienia stukania w kaloryferach.

Dzięki tym rozwiązaniom unikniemy powstawania przykrych hałasów.

Kiedy szumy i stukanie w grzejnikach zakłóca nam spokojny sen, postarajmy się jak najszybciej rozwiązać problem. Samodzielna naprawa nie zawsze jest skuteczna, musimy przy tym uważać, aby przypadkiem nie wyrządzić szkód.

Dlatego, jeśli nie potrafimy naprawić tego sami, nie bójmy się korzystać z usług hydraulika.

TOP