NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: biuro@kotlygrzejniki.pl

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

grzejnik ozdobny na ścianie

Grzejniki do tej pory były najlepszym sposobem ogrzewania domu. Jednak z czasem pojawienia się ogrzewania podłogowego wiele osób wybiera właśnie to nowoczesne rozwiązanie. Jednak obydwa sposoby ogrzewania domu mają swoje wady i zalety. Zastanówmy się, czy warto całkowicie zrezygnować z grzejników, czy może zastosować obie propozycje.

Grzejniki – zalety i wady

Tradycyjne grzejniki CO dostarczają większą ilość ciepła niż ogrzewanie podłogowe. Są idealne w przypadku pomieszczeń, które nie mają odpowiedniej warstwy termicznej chroniącej przed zbyt szybką utratą ciepła. W przypadku grzejników możemy szybko regulować moc grzewczą przy pomocy zaworów termostatycznych.

Co ważne, grzejniki są proste w budowie, ich montaż nie wymaga wielu skomplikowanych czynności. Jest to również zdecydowanie tańsze rozwiązanie, a niżeli ogrzewanie podłogowe. Dzisiaj w sklepach znajdziemy dekoracyjne grzejniki CO, które są nie tylko źródłem ciepła, ale także elementem podkreślającym piękno pomieszczenia.

Tradycyjne grzejniki mają również swoje wady. Wśród nich znajduje się nierównomierny rozkład temperatury. Ogrzane powietrze unosi się do góry, przez co najcieplej jest pod sufitem, natomiast najniższa temperatura jest na wysokości podłogi.

ciepły grzejnik i dziewczynka

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Za ogrzewaniem podłogowym przemawia optymalny rozkład temperatury w pokojach. Tutaj powietrze jest ogrzewane przez podłogę, a ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Fizjolodzy polecają to rozwiązanie, ponieważ najcieplej jest na wysokości stóp, a na powietrze na wysokości głowy jest chłodniejsze.

W pomieszczeniach, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe, odczuwamy również większy komfort cieplny. W tym przypadku optymalna temperatura pokojowa w wysokości około 18 stopni Celsjusza. Przy ogrzewaniu grzejnikami, temperatura pokojowa powinna wynosić około 21 stopni Celsjusza. Dzięki temu przy ogrzewaniu podłogowym możemy zaoszczędzić, ponieważ piec nie wymaga dużej ilości paliwa.

Minusy działania

Minusem tego rozwiązania jest mniejsza wydajność ciepła, maksymalna temperatura podłogi to 29 stopni Celsjusza. Zauważalnym problemem jest również bezwładność cieplna, w tym przypadku do zmiany temperatury o 1 stopień musimy poczekać od 3 do 4 godzin. Ogrzewanie podłogowe powinno być stosowane tylko w domach, gdzie jest dodatkowe ocieplenie. Tutaj najbardziej problematyczne i kosztowne jest samo wykonanie ogrzewania podłogowego. Posadzka powinna być wykonana z materiału dobrze oddającego ciepło, typu okładzina kamienna, czy płytki podłogowe.

Co wybrać?

Przy wyborze instalacji grzewczej zwróćmy uwagę na to, jaki mamy rodzaj kotła. W przypadku ogrzewania podłogowego wystarczy piec, który będzie podgrzewał wodę maksymalnie do 55 stopni Celsjusza. Tutaj dobrze sprawdzają się kotły kondensacyjne, czy kolektory słoneczne i pompy ciepła. Można również podłączyć ogrzewanie do kotła olejowego, gazowego, czy na paliwo stałe, ale w tych przypadkach trzeba pilnować optymalnej temperatury. Ogrzewanie podłogowe montujemy w dobrze ocieplonych domach, najlepiej sprawdza się w korytarzu, łazience, kuchni, czy w salonie.

W przypadku sypialni warto zastosować grzejniki, ze względu na niższą temperaturę przy podłodze.

Stosując ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednym domu zapewniamy sobie pełen komfort. Musimy tylko wybrać, w którym pomieszczeniu chcemy mieć ogrzewanie podłogowe, a gdzie pozostać przy tradycyjnych grzejnikach. Decyzję o rodzaju instalacji ogrzewania powinniśmy podjąć już w czasie projektowania domu. Wtedy architekt ma możliwość dokonywania wszystkich koniecznych zmian w projekcie przed rozpoczęciem budowy.

TOP