NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Wszystko co musisz wiedzieć o kotłach CO na węgiel

paliwo do pieca

Wymiana starego pieca na nowy to inwestycja na długie lata. Kotły CO na paliwa stałe są nie tylko bardziej wydajne, ale również wygodne w użytkowaniu. Dzięki wielu swoim zaletom zyskują coraz większe grono zwolenników. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem kotła CO na węgiel i zdecyduj, który rodzaj kotła będzie lepszy dla Twojego domu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła CO?

  • Zalecenia producenta – przed zakupem kotła CO zwróć uwagę na wszelkie wytyczne producenta. Wśród nich mamy dokładną informację do jakiego typu paliwa jest przystosowany piec. Tutaj nie wolno stosować tańszych zamienników, w przeciwnym przypadku może to skutkować awarią kotła.
  • Pojemność komory zasypowej – wartość ta podpowiada nam, jak często trzeba doładować komorę zasypową kotła. Na rynku rozróżniamy komory, które po załadowaniu pracują nieprzerwanie od 8 godzin do kilku dni. Ważna jest także możliwość sterowania wydajnością spalania paliwa. Dzięki temu możemy dostosować pracę pieca do indywidualnych wymagań, temperatury pokojowej lub na zewnątrz.
  • Sprawność spalania kotła CO – tutaj zwracamy uwagę głównie na eksploatacyjną sprawność spalania. Jej wartość powinna wynosić od 50% do 70%. Niestety wartość ta spada wraz ze zwiększeniem zanieczyszczeń wewnątrz wymiennika ciepła. Wymiana ciepła jest utrudniona poprzez warstwy sadzy osadzające się w piecu.

węgiel-do-pieca

Kotły CO ze spalaniem górnym

Ten rodzaj kotła jest najprostszy w obsłudze. Jednocześnie jest to najtańsze rozwiązanie, cena waha się od 2 do 5 tysięcy złotych. Największą zaletą kotłów ze spalaniem górnym jest szybkie rozpalanie. Na jednym załadunku mogą działać nawet do 10 godzin. Czas spalania zależy również od jakości węgla. Warto wspomnieć, że sprawność pieca wynosi do 75%. Minusem tego rodzaju pieca jest ograniczona możliwość regulacji spalania poprzez zmniejszenie lub zwiększenie dopływu powietrza do kotła.

W piecach węglowych palimy tylko węglem, ewentualnie koksem. Palenie drewna w piecach węglowych ze spalaniem górnym jest nieefektywne, ponieważ w tym przypadku drewno wypala się szybko, a całe ciepło ulatuje z dymem. Przy tego rodzaju piecu zalecane są grzejniki z małą pojemnością. Przepływ wody w grzejnikach warto wesprzeć pompą obiegową. Konieczne jest również podłączenie dużego izolowanego zbiornika na gorącą wodę. W kotle CO ze spalaniem górnym konieczne jest sprzątanie popiołu około 2-3 razy w tygodniu. Natomiast co tydzień trzeba czyścić wymiennik oraz kanały spalinowe.

Kotły CO ze spalaniem dolnym

Ten rodzaj kotła jest zdecydowanie droższy, koszt zakupu pieca waha się od 4 do 10 tysięcy złotych. Jednak warto wspomnieć, że podczas pracy zużywa mniej węgla, niż piece ze spalaniem górnym. Podczas procesu spalania węgiel wypala się od dołu. Kotły ze spalaniem dolnym ładujemy co 18 godzin. Co ważne, podczas pracy kocioł pracuje ze stałą mocą. Tego rodzaju kocioł możemy załadować węglem, a także drewnem opałowym.

Co ciekawe, tego rodzaju kocioł może mieć od dwóch do trzech ciągów spalinowych. To rozwiązanie pozwala na dokładne dopalenie resztek paliwa. Do tego kotła zalecane są grzejniki o mniejszej pojemności wodnej, wyposażone w zawory z głowicami termostatycznymi. Dzięki podłączeniu pieca pod termostat pokojowy lub pogodowy można ustalić optymalną pracę pieca.

Podsumowanie

Podsumowując, przy wyborze konkretnego kotła CO powinniśmy kierować się nie tylko ceną produktu, ale także jego wydajnością, pojemnością i rodzajem opału. Inwestycja w dobrej jakości piec zwróci się w postaci dobrze ogrzanego domu nawet w największe mrozy, przy jak najmniejszym zużyciu paliwa.

TOP