NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Czym się różni kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

kocioł kondensacyjny VT eco TEC

Kocioł kondensacyjny i tradycyjny – który wybrać?

Dziś aby móc ocieplić wodę w domu czy też ogrzać budynek, najczęściej używa się instalacji centralnego ogrzewania. A cały ten system napędza zbiornik zwany kotłem grzewczym. I tutaj pojawia się pytanie – czy lepiej jest wybrać kocioł kondensacyjny czy tzw. kocioł tradycyjny. Istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice, które różnicują je pod względem ceny czy wydajności. Aby łatwiej było podjąć decyzję, który z nich zakupić, zostaną one przedstawione oraz porównane.

Przede wszystkim nasz wybór kotła grzewczego powinien opierać się na tym ile energii do ogrzania domu potrzebujemy. Zależy to oczywiście od tego jaką powierzchnię ma dom i czy był podczas budowy odpowiednio izolowany. Domy energooszczędne i pasywne mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego kocioł będzie miał mniejszą siłę przerobową. Inaczej jest w domach tradycyjnych, które zużywają więcej energii, gdyż „ucieka” ona przez dach czy przez ściany i okna. Aby móc prawidłowo osądzić ile zapotrzebowania na energię ma nasz dom, warto poradzić się fachowca, który przyjdzie i oszacuje nie tylko ile energii potrzebujemy, ale także doradzi nam jaki piec grzewczy będzie potrzebny do naszego domu. Zanim jednak dokonamy wyboru kotła warto wiedzieć czym się one charakteryzują.

Kocioł grzewczy tradycyjny

Kocioł tradycyjny charakteryzuje się tym, że możemy go zakupić zarówno z otwartą jak i zamkniętą komorą spalania. Zamknięta komora spalania oznacza, że kocioł wykorzystuje do swej pracy powietrze, które znajduje się na zewnątrz domu. Aby je zapewnić należy zamontować dwie niezależne rury, bądź jedną podwójną. Otwarta komora spalania natomiast pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł co wymaga sprawnej wentylacji, żeby powietrze miało ciągły dostęp do kotła. Z tych dwóch rozwiązań lepszym jest zamknięta komora spalania, ponieważ wpadające powietrze nie obniża temperatury oraz spaliny nie wydostają się do środka.

Kocioł grzewczy kondensacyjny

kocioł kondensacyjny Vitodens 100-WInna sprawa ma się z kotłami grzewczymi kondensacyjnymi. Od tych tradycyjnych różnią się one tym, że znaczna część ciepła zostaje odpowiednio zatrzymana i ponownie wykorzystana. Nie ucieka ona tak jak w kotłach tradycyjnych przez komin w postaci pary wodnej oraz spalin. Różnica temperatur wydobywających się spalin z tych dwóch różnych kotłów może czasami wynosić nawet 45 stopni Celsjusza. Dzięki temu kotły kondensacyjne są efektywniejsze niż tradycyjne o około 20%. Wszystko to dzieje się dzięki kondensacji, czyli skraplaniu pary wodnej. Cały proces opiera się na tym, że musi zostać wydzielony kondensat, który powstaje, kiedy temperatura powierzchni wymiany ciepła od strony spalin jest niższa od tzw. punktu rosy. Kocioł kondensacyjny ma tylko jeden wariant komory spalania – zamknięty.

Innymi różnicami, jakimi charakteryzują się te kotły to miedzy innymi to, że kotły kondensacyjne wykorzystują ponad 100% swojej mocy a tradycyjne około 90%. Elementy, z jakich wykonany jest kocioł kondensacyjny muszą być bardzo dobrej jakości ze względu na to, że podczas procesu spalania występuje wytworzenie kwaśnych skroplin, które łatwo mogłyby zniszczyć słaby materiał. Do budowy kotła tradycyjnego nie potrzeba aż tak drogich materiałów ze względu na to, że ilość skroplin jest znacznie mniejsza. Należy dodać, że kotły cieplne kondensacyjne są o wiele droższe niż kotły tradycyjne. Jednak nie należy się tym zbytnio zniechęcać, gdyż zużywają one o wiele mniej paliwa. Koszt inwestycji w droższy kocioł zwraca się nam po kilku latach w rachunkach za paliwo. Im większa powierzchnia domu do ogrzania tym zwrot jest szybszy. Jednak jeżeli mamy niewielkie zapotrzebowanie na energię to często możemy sobie pozwolić na tradycyjny ale dobry jakościowo kocioł.

Mniejsze zużycie paliwa, ale większy koszt początkowy czy na odwrót? To jeden z dylematów, z jakimi musi się zmierzyć osoba kupująca piec grzewczy. Jednak należy pamiętać, że wszystko zależy od naszych zapotrzebowań na energię w domu i dobry fachowiec poradzi jaki typ – kondensacyjny czy tradycyjny będzie lepszy. Bowiem może się okazać, że tradycyjny kocioł w zupełności wystarczy na ogrzanie naszego domu.

TOP