Formalne podstawy wykonywania usług hydraulicznych
Hydraulik jest fachowcem, który świadczy usługi dotyczące instalacji wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych i grzewczych. To praktycznie przygotowany specjalista, który zdobywał wiedzę na profesjonalnych kursach, a doświadczenie we współpracy z innymi fachowcami z branży.
W tym artykule przyjrzymy się temu, jak zawód hydraulika wygląda od strony formalnej.
Usługi hydrauliczne w polskiej klasyfikacji zawodów
W krajowych systematykach usługi świadczone przez hydraulików opisane zostały w dwóch dokumentach:
- PKD – zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, zawód hydraulika znajdziemy w dziale 43, co znaczy, że zalicza się on do specjalistycznych robót budowlanych w zakresie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych;
- „Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy” – w tej wydanej w 2014 roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej publikacji hydraulikom i monterem wodociągów przypisano kod 7126.
Usługi hydrauliczne w międzynarodowych klasyfikacjach
Z kolei w dokumentach międzynarodowych charakterystykę zawodu hydraulika znajdziemy w:
- ISCO-08 – Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów, opracowanym na posiedzeniu Międzynarodowej Organizacji Pracy, przyjętym w roku 2007, który wskazuje, że usługi hydrauliczne zaliczają się do grupy prac wykonywanych przez instalatorów i monterów rur (plumbers and pipe fitters), ujętej w dziale 7126;
- ISCED – Międzynarodowej Klasyfikacji Standardów Edukacyjnych z 2011 roku, która ujęła usługi hydrauliczne w części poświęconej pracom wykonywanym przez robotników przemysłowych i rzemieślników.
Dzięki takiemu ujednoliceniu możliwe jest określenie zakresu prac i kompetencji hydraulików – także tych, którzy chcieliby wykonywać swoje usługi poza krajem, w którym uzyskali wykształcenie zawodowe.
Nazewnictwo w ramach usług hydraulicznych
By jasno określić usługi hydrauliczne w sposób ilościowy, wprowadzono – powszechnie już funkcjonujące – pojęcie punktu hydraulicznego. Takim punktem, od którego podłączenia pobierana jest określona kwota, jest każde urządzenie działające w danej instalacji:
- sanitarnej – np. umywalka, wanna, brodzik,
- kanalizacyjnej – sedes, bidet,
- grzewczej – grzejnik, podgrzewacz wody.
Formalności dla zapewnienia jakości pracy
Wszelkiego typu systematyzacje w obrębie zawodów, które określilibyśmy jako praktyczne, mają na celu zabezpieczenie:
- wykonawców usług – by w ramach sowich kompetencji nie wykonywali prac, do podejmowania których nie są przygotowani,
- odbiorców usług – by mogli wybrać merytorycznie przygotowanych pracowników.