NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Gruntowa pompa ciepła a grzejniki CO

grzejnik retro

Każdy z nas chce mieć ciepło w domu i ponosić jak najmniejsze koszty ogrzewania. Tradycyjne kotły na paliwo stałe odchodzą do przeszłości. Dzisiaj szukamy rozwiązań ekologicznych i tanich w eksploatacji. Jednak, czy przy zastosowaniu gruntowej pompy ciepła można połączyć ją z grzejnikami co? 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Zanim przejdziemy do podłączania pompy ciepła z grzejnikami CO, najpierw przypomnijmy jej zasadę działania. Gruntowa pompa ciepła nie wytwarza wyższej temperatury sama, ale pobiera ciepło geotermalne z otoczenia, które znajduje się: wewnątrz gruntu, w wodach gruntowych, czy na dnie powierzchniowych zbiorników wodnych.

Gruntowa pompa ciepła jest zbudowana na czterech głównych elementów: sprężarki, zaworu rozprężonego, a także skraplacza i parownika (dwóch wymienników ciepła). Wszystko jest połączone rurami, przez co tworzy się zamknięty system chłodniczy. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że za sprawą energii elektrycznej ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze, jest przenoszone do źródła górnego o wyższej temperaturze.

Procesy związane z wytwarzaniem większej temperatury zachodzą w parowniku i skraplaczu.

Pompy ciepła w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe nie wytwarzają ciepła w procesie spalania, a przenoszą ciepło np. z otoczenia do budynku mieszkalnego. Co ciekawe, sprawność pomp ciepła może wynosić nawet 500%. Pompy ciepła wytwarzają temperaturę do 55 stopni Celsjusza.

Czy można podłączyć pompę ciepła do grzejników co?

W przypadku grzejników CO temperatura wody zasilającej powinna znajdować się w granicach 60-70 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura wody zasilającej dostarczana przez gruntową pompę ciepła jest na poziomie 30-40 stopni Celsjusza. Dlatego w przypadku gruntowej pompy ciepła, zalecane jest zastosowanie ogrzewania podłogowego albo ściennego. W przypadku podłączenia pompy do grzejników CO, pomieszczenia mogą być niedogrzane przez zbyt niską temperaturę wody. Z kolei podwyższenie temperatury w gruntowej pompie ciepła, zmniejsza jej efektywność energetyczną, co przyczynia się do zwiększenia kosztów ogrzewania.

Jeśli chcemy się przekonać, czy montaż pompy cieplnej jest opłacalny, możemy przeprowadzić krótki test. Sprawdzi się on w dobrze ocieplonym domu, gdzie utrata ciepła jest minimalna. W przypadku pieca węglowego przez tydzień utrzymujemy temperaturę wody zasilającej na poziomie 35 stopni Celsjusza. Aby próba była miarodajna, musimy wykonać test w momencie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi od 0 do -3 stopni Celsjusza.

Odpowiednie grzanie

Jeśli po tym czasie temperatura w pomieszczeniach będzie na poziomie około 20 stopni Celsjusza, wtedy możemy przyjąć, że instalacja pompy ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku spadku temperatury o około 3 stopnie, możemy wymienić grzejniki CO na modele z mocą większą o 30%. Natomiast zbyt niska temperatura w pomieszczeniach wyklucza zastosowanie tego rozwiązania.

hydraulik podłącza grzejnik

Czy warto zainstalować gruntową pompę ciepła?

O gruntowej pompie ciepła warto pomyśleć już w fazie projektowania instalacji grzewczej. Dzięki temu montaż całej instalacji na działce przed domem będzie łatwiejszy. Instalacja pobierająca ciepło z gruntu powinna być umieszczona w miejscach dobrze nasłonecznionych i przepuszczalnych.

W tej części działki nie można sadzić roślin, ponieważ w przyszłości ich korzenie mogłyby uszkodzić rury. Przed zamontowaniem takiej instalacji pamiętajmy o tym, że pompa ciepła pobiera temperaturę z gruntu, przez co ta się obniża. W wyniku takiego działania wegetacja roślin w takich miejscach jest zaburzona.

Instalacja pompy

Między innymi z tego powodu rezygnuje się z instalacji gruntowej pompy ciepła na zagospodarowanej działce.

Zainstalowanie gruntowej pompy ciepła jest opłacalne w przypadku, kiedy jesteśmy na etapie projektowania domu i ogrodu. W tym momencie możemy zaplanować odpowiednie rozmieszczenie instalacji na działce oraz zaplanować rozkład ogrzewania podłogowego w poszczególnych pomieszczeniach.

W przypadku zmiany pieca w domu, gdzie są już rozmieszczone grzejniki CO, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

TOP