NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Grzejniki aluminiowe kontra stalowe i żeliwne

Grzejnik stalowy w domu

Wybierając grzejniki, możemy kierować się względami praktycznymi, jak cena czy wydajność energetyczna, lub estetycznymi. W pierwszym przypadku wybierzemy najpopularniejsze stalowe grzejniki płytowe, a drugim – grzejniki dekoracyjne, których moc jest na ogół mniejsza i często nieproporcjonalna do wielkości. Możemy też spróbować znaleźć złoty środek – będą nim grzejniki aluminiowe: i ładne, i funkcjonalne. W tym artykule przedstawiamy ich cechy szczególne i możliwości, które nam dają w porównaniu do grzejników stalowych.

Wszystkie grzejniki działają na takich samych zasadach

Poprawnie działający grzejnik wykorzystuje podstawowe fizyczne prawa:

  • konwekcji, czyli przekazywania ciepła do pomieszczenia poprzez ogrzewanie przepływającego powietrza. Jej wysokie parametry typowe są dla ogrzewania powietrznego;
  • promieniowania, czyli ogrzewania otaczających powierzchni, charakterystycznego dla ogrzewania podłogowego i ściennego.

Korelacja konwekcji i promieniowania zależna jest od tego, jak skonstruowany jest dany grzejnik, a to z kolei przekłada się na zależność między temperaturą powietrza w pomieszczeniu i znajdującego się tam grzejnika.

By zoptymalizować funkcjonowanie grzejnika, należy umiejscowić go we właściwym miejscu, za które uchodzi strefa pod oknem, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Urządzenie powinno się znajdować ok. 10 cm od parapetu, 10-12 cm od podłogi i 2-5 cm od ściany.

Budowa grzejnika aluminiowego przypomina budowę tradycyjnego żeliwiaka

Grzejniki aluminiowe powstają ze stopów zawierających również miedź i krzem, dzięki czemu zyskują odpowiednie dla tego typu urządzeń właściwości. Są one odlewane ciśnieniowo lub wytłaczane. Następnie pokrywa się je warstwami farby, co daje im wytrzymałość.

Podobnie jak grzejniki żeliwne, mają członową budowę. Wyposażone w otwory w przedniej części, by skuteczniej oddawać ciepło, człony, czyli segmenty, odpowiadające żeliwnym żeberkom, można łączyć za pomocą stalowych złączek i uszczelek, co pozwala na regulowanie mocy grzejnika nawet po kilku latach – takiej możliwości nie dają nam grzejniki wykonane ze stali.

Wymieniasz grzejniki? Wybierz aluminiowe

Grzejniki z aluminium często wykorzystywane są przy modernizacjach jako zamienniki grzejników żeliwnych, ponieważ:

  • ich przyłączenie nie wymaga przerabiania istniejącej instalacji,
  • mają taki sam rozstaw króćców,
  • poszczególne segmenty pod względem mocy odpowiadają pojedynczym żeberkom,
  • pracują w instalacjach typu grawitacyjnego.

Dom wykorzystujący grzejnik żeliwny

Aluminium odznacza się dużym przewodnictwem cieplnym, dlatego wykonane z niego grzejniki szybko się nagrzewają, a to przekłada się na łatwość sterowania instalacją za pomocą termostatu czy regulatora pokojowego lub pogodowego – ręcznie lub z wykorzystaniem automatyki c.o.

W ten sposób ekonomizujemy pracę centralnego ogrzewania. Dobrze wiedzieć, że w instalacji złożonej z grzejników aluminiowych mogą pracować także modele wykonane ze stali, ale nie powinno być ich dużo, w praktyce oznacza to zamontowani właśnie takiego modelu w łazience.

Modernizujesz instalację? Skorzystaj z różnych możliwości podłączenia grzejnika

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku grzejników płytowych. Często konieczne są specjalistyczne rozwiązania, by podłączyć je do starych instalacji, ponieważ mają inny rozstaw przyłączeń.

Modele stalowe sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, gdzie pożądane jest dyskretne ukrycie podłączenia do pionu:

  • bocznie, czyli tradycyjnie,
  • od dołu – wtedy widać tylko krótkie rurki, biegnące od podłogi do dołu grzejnika,
  • za grzejnikiem – połączeniem znajduje się w ścianie, od strony pomieszczenie nie widać rur.

Warto nadmienić, że i grzejniki aluminiowe, które wybierzemy do zamontowania w nowej lub zmodernizowanej instalacji będą mogły mieć tradycyjne podłączenie boczne lub estetyczne dolne.

Jakie grzejniki wybrać do instalacji miedzianych?

Najprościej będzie wybrać grzejniki stalowe. Jeśli jednak zależy nam na tym, by mieć w domu grzejnik aluminiowe, będziemy musieli znaleźć takie, których producent przewidział i dopuścił możliwość ich podłączenia do instalacji miedzianej – w przeciwnym razie nie zostanie uwzględniona gwarancja na grzejniki.

Może się okazać, że konieczny będzie montaż specjalnych diaelektrycznych przekładek w miejscu połączenia instalacji z grzejnikiem oraz wykorzystanie inhibitorów korozji, czyli preparatów spowalniających niekorzystną interakcję miedzi i mosiądzu z aluminium.

Grzejniki aluminiowe i stalowe mogą wyróżniać się wyglądem

Zwykle grzejniki stalowe kojarzą nam się ze sporej wielkości płytami o pofalowanej powierzchni przedniej. Obecnie jednak obok tej wersji tradycyjnej coraz częściej wybierane są modele i gładkim czole, ozdobionym opcjonalnie przetłoczniami. Natomiast w grzejnikach z aluminium wyróżniają się umiejscowione w ich górnej części otwory, których zadaniem jest ukierunkowanie cyrkulującego wokół nich powietrza w stronę centrum pomieszczenia.

Atutem grzejników stalowych jest szeroka oferta rozmiarowa (różna długość, wysokość, szerokość), co ułatwia dopasowanie ich do przestrzeni pod oknami. A kolei grzejniki aluminiowe są łączliwe – możemy dodawać lub odejmować segmenty, by uzyskać właściwą moc grzewczą.

Zindywidualizowane wybory

Jeśli chodzi o rozwiązania typu ogrzewania ściennego obecnie konkurują ze sobą, porównywalne pod względem technicznym, grzejniki wykonane ze stali i aluminiowe – one też zastępują starego typu żeliwniaki.

Grzejniki żeliwne, jeśli są montowane, to raczej ze względów designerskich we wnętrzach o charakterystycznej aranżacji. Modele aluminiowe i stalowe mają swoje plusy i minusy, a to, które z nich przeważą, zależy od konkretnej sytuacji. To jej swoistością powinniśmy się kierować, wybierając grzejniki do swoich wnętrz.

Kontakt z profesjonalną firmą czy sklepem, pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

TOP