NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Jak odpowiednio wymienić grzejnik?

samodzielna wymiana grzejnika nie jest wcale taka prosta

Kiedy dochodzimy do wniosku, że musimy w naszym domu lub mieszkaniu wymienić grzejniki (zwane potocznie kaloryferami), zastanawiamy się jak to bezpiecznie i szybko zrobić. Z jednej strony zadanie to nie wydaje się zbyt skomplikowane, jednak warto poradzić się specjalisty, żeby się nie okazało, że woda z grzejników zalała nam mieszkanie (nie wspominając już o sąsiedzie z dołu). Co więc musimy wiedzieć o wymianie grzejników?

Kiedy warto wymienić stare grzejniki?

grzejnik żeliwny - stary zabytekNa początek warto zastanowić się jak rozpoznać moment, w którym powinniśmy dokonać wymiany grzejników. Po pierwsze – wtedy, gdy będziemy mieć dość reliktów przeszłości w naszych mieszkaniach. Mowa o grzejnikach żeliwnych. Zapewne wiele osób pamięta jeszcze z czasów młodości żeliwne grzejniki, które znajdowały się chyba w każdym mieszkaniu (zwłaszcza w blokach budowanych w latach 70-tych i 89-tych), zazwyczaj zlokalizowane pod oknami.

Odrapane i ze schodzącą farbą dawały dużo ciepła w zimowe wieczory a zetknięcie się z nimi podczas gdy były gorące nie należało do najprzyjemniejszych przeżyć.

Aluminiowa nowość

Z radością więc powitano nowe grzejniki – aluminiowe, lekkie i ładniejsze wizualnie. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie decydują się na wymianę grzejników – ich wiek i mierna estetyka. Mogą już nie być tak w pełni funkcjonalne jak na początku, a przede wszystkim nie muszą nam się podobać. Również powinniśmy się zastanowić nad wymianą grzejników wtedy, gdy dokonaliśmy ocieplenia domu. Być może będzie ono tak skuteczne, że tak mocne grzejniki nie będą nam już potrzebne, a staną się wręcz kłopotliwe.

grzejnik purmo narbonne mTakże technologia, z jaką były robione grzejniki żeliwne pozostawia wiele do życzenia i jest problemowa ze względu na to, że mieszczą w sobie dużo wody i długo się nagrzewając (jednocześnie powoli stygnąc). Lepiej jest je zastąpić nowszymi modelami: grzejnikami stalowymi, płytowymi lub grzejnikami aluminiowymi. W odróżnieniu od starszych poprzedników szybko się nagrzewają i szybko stygną, pomagając dzięki temu kontrolować temperaturę w domu. Kolejnymi powodami dla których musimy wymienić grzejniki jest ich nieszczelność, korozja elementów metalowych czy popękane żeliwo, a te wszystkie usterki znacznie pogarszają ich działanie.

Źle pracujące grzejniki mogą być przyczyną wzrostu rachunków za ogrzewanie oraz kłopotów ze zdrowiem. Należy pamiętać, że najlepszym czasem na wymianę grzejników jest okres letni, jednak czasem zdarza się, że musimy to zrobić zimą.

Jak wymienić grzejnik?

Jeżeli chcemy wymienić kaloryfer w sezonie grzewczym i jeśli mieszkamy w bloku to będziemy musieli postarać się o pozwolenie ze spółdzielni. Jeżeli mieszkamy w prywatnym domu sprawa jest o wiele prostsza. Zazwyczaj pierwszą czynnością, jaką wówczas wykonujemy jest spuszczenie z niego wody. W sezonie grzewczym może być to nie lada wyzwanie i najlepiej jest powierzyć to zadanie firmie hydraulicznej. Dokona ona wtedy zabiegu, który nazywa się zamrażaniem rur.

I nie próbuj wykonywać tego sam w domu! Jest to proces, który polega na tym, iż wewnątrz rury tworzy się tzw. czop lodowy, który skutecznie zablokuje dostęp wody. Dzięki temu czopowi do kaloryfera nie będzie dochodziła woda i będzie go można spokojnie wymienić.

wymiana grzejnika przez sprawdzonego instalatora hydraulika

Tradycyjna wymiana

Zabieg ten można spokojnie przeprowadzać na rurach zrobionych z miedzi czy z innych metali. Ze względu na to iż do wykonania tych czynności niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz specjalny środek mrożący należy zwrócić się z tym zadaniem do specjalistów, gdyż czas przez jaki jest zamrożona gałązka grzejnika to kilkanaście do kilkudziesięciu minut a więc liczy się sprawność wymiany. Zdarzają się również przypadki, że woda jak znajduje się w układzie jest zbyt ciepła i zamrożenie nie wchodzi w grę. Należy wtedy odciąć dostęp wody i po jej spuszczeniu wymienić grzejniki.

Wymiana grzejników nie jest prostym działaniem i lepiej nie robić tego samemu. Na rynku znajduje się wiele firm zajmujących tą tematyką i posiadających odpowiedni sprzęt specjalistyczny oraz doświadczenie. Warto więc skorzystać z ich usług aby nie okazało się, że samodzielna wymiana będzie nas kosztować więcej, gdy będziemy musieli usunąć usterki wynikające z niewiedzy.

TOP