NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Co musisz wiedzieć o grzejnikach dekoracyjnych

Model grzejnika dekoracyjnego

Są miejsca w naszych domach, w których grzejniki muszą dobrze wyglądać. Naturalnie, powinny przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest ogrzewanie pomieszczenia. Idealne ku temu warunki spełnia tradycyjna lokalizacja pod oknem (czyli tam, gdzie są największe straty ciepła), ale bywa, że z różnych względów jest ona dla grzejników nieodstępna – na przykład w pozbawionych okien przedpokojach czy w łazienkach, a choćby i w salonach czy kuchniach, kiedy pod oknem miejsca jest mało.

W takich sytuacjach warto pomyśleć o modelach dekoracyjnych grzejników. Czym różnią się one od tradycyjnych i co trzeba wiedzieć, by wybrać właściwy model – na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Cechy techniczne grzejników typu dekoracyjnego

Na początku należy wyjaśnić, że grzejniki dekoracyjne różnią się od tych najpopularniejszych, pokojowych.

 • Modele typu pokojowego są najczęściej zbudowane z górnego i dolnego kolektora, między którymi biegną pionowe, gęsto rozstawione profile. Za sprawą takiej konstrukcji grzejniki zyskują dużą wydajność, jednak odbywa się to kosztem sporych rozmiarów urządzenia.
 • Tymczasem grzejniki typu dekoracyjnego, które poza pokojami mogą być wykorzystywane w łazienkach, mają wyszukane kształty i niestandardowe rozmiary, przez do łatwo wpasować je nawet w trudno dostępną przestrzeń, niezależnie od jej zapotrzebowania cieplnego.

Ze względu na materiał, z którego grzejniki są wykonane, możemy wybrać modele:

 • stalowe – najpopularniejsze są wersje jedno- i dwupłytowe. Ze względu na fizyczne właściwości stali, wykonuje się je w różnych kształtach;
 • aluminiowe – mają budowę członową, a więc w zależności od pomieszczenia można modyfikować liczbę członów. Charakteryzuje je gładka, łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia.

Dopasowanie dekoracyjnego grzejnika do wielkości pomieszczenia

Przyjmuje się, że standardowe zapotrzebowanie na ciepło zawiera się w granicach 60-200 W na m² powierzchni. W praktyce wygląda to tak: łazienka – około 100 W, pokoje, przedpokoje – około 80W na m². Wydajność energetyczna zależy od ilości okien, kubatury pomieszczenia, tego, czy znajdują się z nim ściany szczytowe lub przeszklenia. Trzeba tu podkreślić, że grzejniki typu dekoracyjnego mają na ogół mniejszą moc niż tradycyjne płytowe.

Zasada jest prosta – im bardziej wymyślny kształt (na przykład ażurowy), tym mniejsza wydajność cieplna, niezależnie od rozmiaru. Warto więc przeliczyć wszystkie parametry, by zamontować taki grzejnik, który będzie emitował odpowiednią ilość ciepła – w dobrze ogrzanych pomieszczeniach przyjemniej się przebywa.

Grzejniki, które dobrze wyglądają

Na ogół, myśląc o grzejnikach, wyobrażamy sobie sporych rozmiarów, białe prostokątne powierzchnie płytowe. Ale myśląc o grzejnikach dekoracyjnych, możemy wyobrażać sobie coś zupełnie innego – specjalne formy gięte pod kątem, łukowe, a nawet grzejniki pionowe oraz w funkcji ścianek działowych.

Poszczególni producenci oferują także modele zróżnicowane pod innymi względami:

 • malowane na kolory inne niż standardowa biel (najczęściej wiąże się to z dopłatą 30% ceny),
 • wykończone matowo lub z połyskiem,
 • o płytach gładkich lub z przetłoczniami czy z geometrycznymi wzorami,
 • o gładkiej płycie, na której można nadrukować dowolnie wybrane grafiki,
 • chromowane o lśniącej powłoce,
 • wykonane ze stali nierdzewnej o błyszczącej powierzchni,
 • w formie kratek, fal.

Wybierając odpowiedni kształt, kolor i rodzaj powierzchni z łatwością dopasujemy grzejnik do klimatu wnętrza, którego będzie ozdobą.

Podstawowe zasady eksploatacji

 • Należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia.
 • Uważać, by nie przesłaniać grzejnika.
 • Stosować się do zaleceń producenta, dotyczących użytkowania.
 • Tradycyjnie grzejnik powinien być umiejscowiony ok. 10 cm od podłogi i ok. 10 cm od parapetu.

Pochwal się grzejnikiem dekoracyjnym

Dobrej jakości grzejniki dekoracyjne będą świetnym uzupełnieniem aranżacji przestrzeni domowych, a także tych w lokalach usługowych.

Warto jednak przemyśleć ich zakup by nie tylko zdobiły, ale też ogrzewały pomieszczenia, w których się będą znajdowały – w ten sposób połączymy piękne z użytecznym.

TOP