NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Piec kaflowy a centralne ogrzewanie

ogrzewanie domu za pomocą pieca kaflowego

Być może ktoś z Was, albo Waszych znajomych natrafił kiedyś na ten problem – mieszkanie w starym budownictwie (dom lub kamienica) ocieplane piecami kaflowymi, a pojawia się pomysł montażu centralnego ogrzewania. Czy konieczne jest zburzenie starego systemu (ewentualnie zostawienie sobie jako część wystroju) i kupno nowego kotła grzewczego? Czy może istnieje możliwość zaadaptowania pieca kaflowego na potrzeby C.O.? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu centralnego ogrzewania?

Planując montaż lub przebudowę istniejącego już systemu ogrzewania domu czy mieszkaniu możemy napotkać na wiele problemów. Pierwszym z nich jest brak odpowiedniej ilości miejsca, który znacząco utrudnia nie tylko odpowiednie poprowadzenie rur grzewczych, ale również umiejscowienie kotła grzewczego (nie zawsze mamy możliwość zrobienia tego to w specjalnie wydzielonej kotłowni w piwnicy).

Druga sprawa to ogólnie mały metraż, który wbrew pozorom wcale nie pomaga przy zaprojektowaniu odpowiedniego systemu C.O. Ponadto musimy zwrócić uwagę na dostępność wszystkich potrzebnych elementów, takich jak komin, które są kluczowe w tej inwestycji. Na koniec często się zdarza, że skomplikowane stosunki własnościowe nie pozwalają nam przeprowadzić remontu na taką skalę jak byśmy sobie tego życzyli.

Jeśli już jednak uporamy się z powyższymi elementami i chcemy zająć się instalacją C.O. musimy ocenić wszystkie dostępne opcje. Dziś zajmiemy się konkretnym problemem, który posiada wiele osób mieszających w tzw. „starym budownictwie” a mianowicie zamianą ogrzewania węglowego w piecach kaflowych na centralne ogrzewanie z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

Centralne ogrzewanie z wykorzystaniem pieca kaflowego

Wiele osób wciąż jest zaskoczonych tym, że aby zaprojektować efektywny system centralnego ogrzewania wcale nie potrzeba specjalistycznego i niejednokrotnie drogiego (w zależności od potrzeb) kotła grzewczego.

Eksperci są zgodni co do jednego – nie ma takiego źródła ciepła, które byłoby wygodne w eksploatacji i tanie jednocześnie. Ale jeśli mamy do dyspozycji duży metraż, a na jego powierzchni piece kaflowe to możemy nieco zaoszczędzić (węgiel to mimo rosnących cen wciąż jedno z najtańszych paliw) adaptując je do systemu CO. A przy tym wystrój wnętrza nie straci na jakości.

Zalety takiego ogrzewania

Centralne ogrzewanie z wykorzystaniem pieca kaflowego to zupełnie inna bajka niż standardowy system z wykorzystaniem pieca grzewczego. Przede wszystkim nie mamy tutaj do czynienia z podgrzewaniem wody, a z tłoczeniem gorącego powietrza do rur. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest łatwe rozszerzenie go o klimatyzację, system filtrów czy nawilżaczy. Należy jednak pamiętać, że prace modyfikacyjne należy powierzyć profesjonalnej firmie, zajmującej się tego typu instalacjami.

Choćby ze względu na to, że zwykły piec kaflowy, aby mógł spełniać rolę kotła grzewczego musi być odpowiednio wzbogacony, między innymi w tzw. podkowę. Nieodpowiednio wykonane prace w tym zakresie grożą w najłagodniejszym przypadku znacznym spadkiem efektywnością ogrzewania.

Istnieje również możliwość podłączenia kominka do systemu centralnego ogrzewania. Wówczas moglibyśmy wygodnie dokładać paliwa na przykład we własnym salonie. Ale pamiętajmy – kocioł grzewczy w salonie to również kotłownia w salonie …

TOP