NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Porównanie kotłów

kocioł co maxdrew rakoczy opalane drewnem i brykietem

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć przy budowie domu, to sposób jego ogrzewania. Pomijając kwestie istotne dla zatrzymania ciepła wewnątrz budynku (jak chociażby odpowiednia izolacja ścian i dachu) kluczowe jest zaprojektowanie odpowiedniej instalacji centralnego ogrzewania. A tutaj kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego kotła grzewczego oraz grzejników. Tym razem zajmiemy się tym pierwszym – prześledzimy pokrótce podstawowe rodzaje kotłów i sprawdzimy jakie obecnie są najczęściej wybierane.

Kotły grzewcze – żeliwne czy stalowe?

Na początek weźmy na tapetę materiały, z jakich zbudowane są kotły grzewcze. Możemy wybrać kotły stalowe i żeliwne. Warto przyjrzeć się krótkiej charakterystyce oraz podsumowaniu plusów i minusów każdego z typów.

  1. Kocioł stalowy – zbudowany jest z zespawanych płyt i rur specjalnego gatunku (tzw. stal kotłowa). Bardzo istotne jest wybranie blachy odpowiedniej grubości – zbyt cienka może się odkształcać i szybciej ulegnie korozji (którą przyspiesza dodatkowo niewłaściwe użytkowanie instalacji CO). Działanie kotłów stalowych zwykle zasadza się na spalaniu dolnym o dwu- lub trój ciągowym przepływie spalin (efektywność wykorzystania ciepła jest zwiększona dzięki zanurzeniu dodatkowych rurek, tzw. „płomieniówek” w wodzie wypełniającej kocioł).
  2. Kocioł żeliwny – jest co prawda nieco droższy i bardziej trwały od stalowego, ale i on nie jest wolny od wad – z racji mniejszej wytrzymałości na zmianę temperatur jest narażony na pękanie. Na korzyść kotła stalowego przejawia również konserwacja – łatwiej jest naprawić go w przypadku wystąpienia korozji (czasem wystarczy przyspawanie blaszanej łaty, podczas gdy w kotle żeliwnym należy wymienić cały człon). Z kolei zaletą kotłów żeliwnych są ich rozmiary – zwykle są one niewielkie w stosunku do mocy cieplnej. Dodatkowo zdecydowanie więcej rodzajów paliw spala się w nich efektywniej.

Jakie paliwo w kotle grzewczym?

Ale to nie koniec naszego bólu głowy. Musimy też zastanowić się nad tym, jakim paliwem ma być zasilana nasz jednostka grzewcza CO. Tutaj wybór mamy już nieco większy.

  1. Kotły na paliwa stałe – a więc na doskonale nam znany węgiel, koks, miał, drewno, a także mniej popularną biomasę (np. słomę). W Polsce są one najpopularniejsze, głównie ze względu na mniejszą dostępność paliw ciekłych oraz wieloletnią tradycję korzystania z surowca energetycznego, którego w naszym kraju jest pod dostatkiem – różnych rodzajów węgla. Niebagatelne znaczenie ma też tutaj koszt inwestycji – kotły na paliwa stałe nie muszą być specjalnie dostosowywane do możliwości odbioru i magazynowania paliwa (mowa chociażby o właściwym usytuowaniu zbiornika).
  2. Kotły na paliwa ciekłe – czyli zasilane olejem opałowym. Do niedawna uważane były za jedne z najtańszych w eksploatacji, ale zawirowania związane z akcyzą na olej opałowy powodują, że staje się coraz droższy. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kotłów jest mała ilość odpadów – efektem spalania jest tylko niewielka ilość płynów, brak jest uciążliwego w usuwaniu popiołu. Tego typu kotły mają również wysoką wartością energetyczną oraz możliwość wyposażenia w zaawansowane rozwiązania automatyzacyjne.
  3. Kotły gazowe – rzeczą jasną jest, że w przypadku tych urządzeń wykorzystujemy gaz ziemny (a więc musimy mieć możliwość przyłącza do tego paliwa – a czasem taka inwestycja może być bardzo kosztowna). Tutaj również w efekcie spalania paliwa mamy minimalną ilość odpadów (czasem brak kurzu w kotłowni może być prawdziwym zbawieniem), czym przyczyniamy się do ochrony środowiska. Kotły na paliwa gazowe dzielimy na kotły kondensacyjne (dużo efektywniejsze, wykorzystujące również tzw. „ciepło utajone”) i kotły niskotemperaturowe (podgrzewające wodę do nieco niższych temperatur, zalecane szczególnie do ogrzewania podłogowego, powietrznego lub do podgrzewania bieżącej wody w domu przez cały rok).
  4. Kotły elektryczne – to urządzenia małe, lekkie i łatwe w obsłudze, ale niestety stosunkowo drogie w eksploatacji (koszt prądu przewyższa koszty innych paliw). Jednakże takie rozwiązanie może się okazać strzałem w dziesiątkę wówczas, gdy jest niemożliwe lub bardzo kosztowne podłączenie do sieci gazowej czy przesyłu oleju opałowego, a także gdy mamy mniejszy dom i chcemy mieć większy komfort użytkowania w porównaniu z nieco kłopotliwymi kotłami węglowymi.

Odpowiedni wybór, odpowiednia praca

Przy wyborze odpowiedniego kotła grzewczego musimy jednak przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem a nie modą i dobrze skalkulować balans koszt/komfort użytkowania. Musimy również zawczasu dobrze dopasować do siebie wszystkie elementy systemu centralnego ogrzewania (kotły, grzejniki, pozostałe części instalacji) aby się potem nie okazało, że są ze sobą niekompatybilne i nie działają w pełni efektywnie.

TOP