Kiedy sprawdzą się grzejniki panelowe
Kiedy potrzebujemy dyskretnych, nierzucających się w oczy urządzeń, dających wiele możliwości montażu, a przy tym efektywnie ogrzewających pomieszczenia, w których zostały zamontowane, powinniśmy wybrać grzejniki panelowe. Jak wyglądają, czym się charakteryzują i gdzie sprawdzają się najlepiej – tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jak działają grzejniki panelowe?
Grzejniki panelowe inaczej nazywane są płytowymi. Wykonane są ze stali, której zawdzięczają swoje właściwości. Oddają ciepło do pomieszczenia na zasadzie konwekcji i promieniowania.
- Konwekcja powoduje, że ogrzane przez grzejnik powietrze unosi się do góry i przemieszcza się w przeciwną stronę. W ten sposób wędruje ono po całym pomieszczeniu, w wyniku czego ciepło rozchodzi się równomiernie.
- Promieniowanie to ciepło, które rozchodzi się od powierzchni czołowej grzejnika w stronę pomieszczenia; najsilniejsze jest przy samym źródle ciepła. Im większa powierzchnia grzejnika, tym więcej ciepła oddaje on przez promieniowanie.
Różne modele grzejników wykorzystują te zjawiska w różnym stopniu. W przypadku grzejników panelowych mamy do czynienia z wykorzystaniem konwekcji w 75%; reszta ciepła pochodzi z promieniowania.
Jak zbudowany jest grzejnik typu panelowego?
Tradycyjnie modele typu panelowego wykonane są ze stalowych płyt o powierzchni gładkiej lub z perforowanej.
Wewnątrz znajdują się aluminiowe blachy, działające konwekcyjnie. Dzięki nim powierzchnia wymiana ciepła ulega powiększeniu.
Rodzaje grzejników płytowych?
Takie grzejniki składają się standardowo z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych oraz dwóch lub trzech blach konwektorów aluminiowych ustawionych w rzędy. W zależności od typu grzejnika, możemy mieć do czynienia z następującymi konfiguracjami:
- jedna płyta grzejnika z jednym rzędem blach konwektorowych,
- dwie płyty grzejnika,
- dwie płyty grzejnika z jednym rzędem blach konwektorowych,
- dwie płyty i dwa rzędy blach konwektora,
- trzy płyty z trzema rzędami blach typu konwektorowego.
Układ poszczególnych elementów oraz ich wielkość decydują o mocy grzewczej danego urządzenia.
Adekwatna moc grzewcza
To chyba najważniejszy parametr brany pod uwagę przy wyborze grzejnika panelowego. Dostosowujemy ją po pierwsze do funkcji, którą będzie pełnił grzejnik – ogrzewanie, dogrzewanie, suszenie. Po drugie – do kubatury i przeznaczenia pomieszczenia, w którym dany grzejnik będzie zamontowany. Standardowo przyjmuje się następujący przelicznik mocy na 1 m²:
- 60 W – dla parterowych budynków o dobrej izolacji (min. 10 cm styropianu),
- 100 W – dla parterowych budynków ze słabą izolacją (styropian o grubości 5 cm),
- 140 W – dla budynków bez izolacji cieplnej.
W mieszkaniach i domach jednorodzinnych montujemy grzejniki jedno- i dwupanelowe – ich gabaryty pozwalają na łatwe dopasowanie urządzeń do wnęk pod parapetami. Natomiast w lokalach większych, innych niż mieszkalne można zastosować grzejniki trzypanelowe – ich znaczna grubość, w porównaniu do ilości oddawanego ciepła, nie będzie stanowiła problemu w halach czy magazynach.
Uniwersalność grzejników panelowych
Producenci grzejników typu panelowego zadbali o to, by w ich ofercie znalazły się modele, które sprawdzą się w instalacjach różnego typu. Można je podłączyć w sposób tradycyjny, czyli bocznie (z prawej lub lewej strony), od dołu – kiedy rury wychodzą z podłogi, a także wtedy, kiedy rury wychodzą ze ściany za grzejnikiem. Rozwiązania przyłączeniowe są coraz nowocześniejsze, co też przekłada się na ich estetykę.
Nasze produkty
W ofercie naszego sklepu znajdują się wysokiej klasy grzejniki panelowe znanej marki Purmo:
- Compact (C) z czterema podłączeniami bocznymi;
- Gentil Compact (CV) z dwoma podłączeniami usytuowanymi dolne lub czterema umiejscowionymi bocznie;
- Ventil Compact M (CVM) z podłączeniami bocznymi oraz środkowym usytuowanym od dołu.
Dostępne są one w wersji z płytą czołowa profilowaną lub gładką, a także gładką z przetłoczniami. Standardowo montuje się je w salonach, sypialniach, kuchniach. Boczne powierzchnie są osłonięte, a nad górną znajduje się przesłonka typu grillowego. Mogą być umieszczone na ścianie lub na podłodze (przy pomocy specjalnych stojaków).
Estetyka w parze z funkcjonalnością
Dzisiejsze grzejniki panelowe, dzięki różnorodności wielkościowej i kolorystycznej pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale też zdobią wnętrza – te nowocześnie urządzone, jak i te tradycyjne. Wybierając je, stawiasz na rozsądne rozwiązania.