NASZA OFERTA

1 Sprzedaż kotłów, grzejników renomowanych marek: Viessmann, Vaillant, Rakoczy oraz Purmo.
2 Montaż - oferujemy bezpłatny montaż elementów centralnego ogrzewania.
3 Akcesoria

Zajmujemy się sprzedażą i montażem kotłów, grzejników centralnego ogrzewania na terenie województwa mazowieckiego. Wielokrotnie realizowaliśmy zlecenia montażowe w takich miastach jak: Warszawa, Piaseczno, Radom, Ostrołęka, Płock, Siedlce, Ciechanów, Mława oraz wiele innych.

OBSŁUGA KLIENTA

Pon-Pt 8:00 - 17:00
Sob - 9:00AM-15:00
tel. 795-262-323
e-mail: [email protected]

Jak wybrać właściwy kocioł gazowy

Przykład kotła gazowego

Piece gazowe są ze względu na swoją funkcjonalność coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Są bezkonkurencyjne pod względem komfortu użytkowania. Musimy jednak pamiętać o tym, że przede wszystkim to sprawność ich działania będzie decydowała o wysokości rachunków, a także o komforcie mieszkania. Dlatego warto wybrać takie urządzenie, które będzie najmniej problemowy w eksploatacji.

Z tego artykułu dowiesz się, jak optymalnie dopasować kocioł gazowy do swoich potrzeb mieszkaniowych.

Czego potrzebujesz w swoim domu?

Po pierwsze musimy ocenić, jakiej mocy grzewczej potrzebujemy i do tego parametru dobrać odpowiednie urządzenie. Inny kocioł wybierzemy, jeśli zleży nam tylko na ogrzewaniu domu, a inny, kiedy będzie on odpowiadał jeszcze za podgrzewanie wody użytkowej, z której będziemy korzystać w różnych punktach w tym samym czasie. Tak to wygląda w praktyce:

 • ogrzewanie niedużego domu jednorodzinnego – kilkanaście watów mocy;
 • ogrzewanie domu i wody z możliwością jednoczesnego korzystania z niej w kilku miejscach (na przykład napełniając wannę wodą i zmywając naczynia) – moc powyżej 20 kilowatów.

Jeśli w domu mieszka większa rodzina, wygodniejszy w użytkowaniu będzie kocioł o większej mocy – dzięki temu domownicy nie będą sobie przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Ile miejsca możesz przeznaczyć na kocioł?

W dalszej kolejności określamy usytuowanie kotła, czyli sprawdzamy, ile mamy miejsca, które możemy przeznaczyć na zamontowanie kotła. Kotły wiszące wymagają większej przestrzeni.

Najczęściej zajmują znaczną część podłogi, dlatego zwykło się je umieszczać w wydzielonej kotłowni. Natomiast kotły wiszące potrzebują jedynie fragmentu ściany. Istotne ze względów użytkowych jest to, że kotły gazowe można montować tylko w takich pomieszczeniach, które nie są przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli dłuższy niż cztery godziny. Mogą to więc być: łazienki, suszarnie, spiżarnie, niekiedy też kuchnie.

Ważne zasady

Na ogół stosuje się następujące zasady:

 • kocioł z otwartą komorą spalania wymaga pomieszczenia o kubaturze nie mniejszej niż 8m³, w którym będzie się znajdował doprowadzający świeże powietrze otwór o minimalnej powierzchni 200 cm². Taką samą powierzchnię powinna mieć także kratka do wentylacji grawitacyjnej;
 • kotły z komorą zamkniętą mogą być zamontowane w pomieszczeniu o kubaturze od 6,5 m³, w których znajduje się kratka do wentylacji grawitacyjnej o powierzchni 200 cm².

Jakie kotły masz do wyboru?

Wspólną cechą kotłów gazowych jest to, że zasilane są paliwem tego samego typu. Możemy jednak wyróżnić wśród nich specyficzne grupy.

 • Wiemy już, że mamy kotły stojące – mają one żeliwny wymiennik ciepła, który uchodzi za trwalszy niż wymiennik stalowy w kotłach wiszących.
 • Funkcjonalnie te urządzenia grzewcze dzielą się na: jednofunkcyjne, czyli te przeznaczone jedynie do ogrzewania wody w instalacji c.o. (opcjonalnie można je wyposażyć w zasobnik służący do podgrzewania wody użytkowej); dwufunkcyjne, czyli zaprojektowane tak, by podgrzewały równocześnie i wodę krążącą w instalacji, jak i wodę do użytku domowego. Posiadają one przepływowy wymiennik do podgrzewania wody, więc nie ma potrzeby dokupowania do nich dodatkowych urządzeń.
 • Pod względem sposobu pobierania powietrza i odprowadzania spalin, wyróżniamy kotły z otwartą komorą spalania (atmosferyczne) i takie z komorą zamkniętą (turbo). Te pierwsze powietrze z tlenem niezbędnym w procesie spalania pobierają z pomieszczenia, w którym się znajdują. Drugie z kolei, pobierają powietrze z zewnątrz, tam też oddają spaliny. Odbywa się to za pośrednictwem przewodów powietrzno-spalinowych oraz wentylatora, regulującego przepływ powietrza i substratów spalania.
 • Wyróżniamy także podział na kotły tradycyjne i kondensacyjne. Różnica między nimi nie dotyczy wyglądu (pod tym względem się niemal nie różnią), ale sprawnością, która przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Modele tradycyjne produkowane są przede wszystkim z otwartą komorą spalania, ale dostaniemy je też w wersji z komorą otwartą. W kotłach kondensacyjnych woda powracająca z instalacji c.o. do wymiennika kondensacyjnego, nazywanego tez wtórnym, jest podgrzewana za pomocą ciepła, które powstaje przy skraplaniu pary wodnej ze spalin. Wymagają podłączenia do kanalizacji, do której odprowadzany będzie kondensat. Kosztują one na ogół od 1,5 do 2 razy więcej niż tradycyjne, ale są zdecydowanie ekonomiczniejsze – ich sprawność przekracza 100%. I jedne, i drugie dostępne są w wersji jedno- i dwufunkcyjnej.

Praktyczne przykłady dopasowania kotła gazowego

 • W domu z jedną łazienką wystarczy kocioł jednofunkcyjny.
 • W domu z dwiema łazienkami, z których korzysta do 5 osób potrzebny będzie kocioł dwufunkcyjny ewentualnie jednofunkcyjny doposażony w zasobnik.
 • Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem pozwala na jednoczesne korzystanie z prysznica w dwóch łazienkach.
 • Kocioł dwufunkcyjny przepływowy powinien być zamontowany jak najbliżej punktu poboru wody.
 • Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem przydaje się, gdy rano i wieczorem mamy wyższe zapotrzebowanie na wodę do kąpieli.
 • Jeśli mamy dużą wanną czy panel prysznicowy wyposażony w hydromasaż, strumień wody dostarczanej przez kocioł dwufunkcyjny może okazać się niewystarczający do komfortowego korzystania z urządzenia.

Palnik wykorzystany przy kotle gazowym

Poznaj zasady działania

By dobrze wybrać, musimy dobrze znać potrzeby mieszkańców domu, do którego wybieramy kocioł gazowy. Rodzina tych urządzeń jest na tyle zróżnicowana, że z łatwością znajdziemy model, który spełni nasze wymagania.

Dotyczą one w pewnym zakresie pięciu kwestii:

 • ogrzewania domu,
 • podgrzewania wodę do codziennego użytku,
 • stałej gotowości do pracy,
 • prostej obsługi,
 • niewielkiej przestrzeni potrzebnej do zamontowania.

Warto też zwrócić uwagę na dostępność serwisu oraz części zamiennych, ponieważ nawet dobrej jakości, prawidłowo użytkowany kocioł gazowy, wymaga okresowego przeglądu technicznego, który zapewni nam bezpieczeństwo eksploatacyjne.

TOP